19.04.plkst.18:00 Apvienotā Apes novada domes, Smiltenes novada domes un Raunas novada domes sēde

21.04.plkst.14:00 Finanšu un tautsaimniecības komitejas sēde

29.04.plkst.14:00 Domes kārtējā sēde

Saistītie raksti

Dāvja Ozoliņa Apes vidusskolas skolotāji un skolēni projekta ietvaros apmeklē Somiju

Print Friendly, PDF & Email

 

nordCeļojums gadalaikos. Aprīļa vidū, kad Latviju negaidīti bija pārsteigušas ļoti siltas dienas un pavasaris, mums- uzņēmējdarbības 3 skolotājām ( Ilzei, Gitai un Laurai) un 15 skolēniem- bija iespēja, kas līdzvērtīga ceļojumam gadalaikos, mēs devāmies uz Somiju, kur atgriezāmies ziemā- ar aizsalušiem ezeriem, vēju un sniega kupenām.

Uz Somiju devāmies kopā ar igauņu draugiem un viņu skolotājiem Helīnu un Renē no Tartu, izbaudot dažādām izjūtām piepildītu braucienu ar prāmi- mazliet satraukuma ( dažiem tas bija pirmais ceļojums ar prāmi), sajūsma par skaistajiem dabas skatiem un vējainām izjūtām uz augšējā klāja. Šis brauciens bija turpinājums projektam ,,Jaunā uzņēmēju paaudze’’.

Viesojāmies Kajaani pilsētā, kas atrodas vairāk kā 700 km no Helsinkiem, un mūs laipni uzņēma Kajaani liceja skolotāji un skolēni.

Mūsu skolēni dzīvoja ģimenēs, izbaudot gan patiesu viesmīlību, gan dažbrīd īsti somisku vēsumu un atturību. Vairākās ģimenēs skolēniem bija iespēja iepazīt somu nacionālos ēdienus, ikdienu un paradumus, doties izbraukumos, vakaros atpūsties dažādās izklaides vietās.

Darba dienas bija saplānotas interesanti un daudzveidīgi . Katru rītu 8.00 tikāmies skolas auditorijā, lai iepazītos ar dienas plānu un dotos jaunos piedzīvojumos.

Katras dienas rīta puse bija saistīta ar darbu savās biznesa kompānijās, kas tika izveidotas iepriekšējā tikšanās reizē Igaunijā, savukārt pēcpusdienas bija atvēlētas dažādām brīvā laika aktivitātēm un izklaidēm.

Jau pirmajā dienā mūs gaidīja nopietns darbs, veidojot uzņēmumu mājas lapas un produktu vizuālo noformējumu. Tā bija lieliska iespēja izmantot savas valodas prasmes un atraktivitāti, jo grupās bija visu triju valstu pārstāvji, kā arī pilnveidot datorprasmes. Pēcpusdienā viesmīlīgie somu skolēni piedāvāja mums atraktīvu iepazīšanos ar pilsētu- senatnīga, kokgriezumiem rotāta baznīca, krāčaina upe un pastaigu takas, senas drupas un citi pilsētas ievērojamākie apskates objekti. Apmeklējām pasaulē pazītama somu uzņēmuma Pentik veikaliņu, kur iepazināmies ar tā produkciju (krāšņiem tekstilizstrādājumiem, dažādu materiālu interjera priekšmetiem) un tā uzņēmējdarbības principiem.

Viena no pēcpusdienu aktivitātēm bija nodarbība skolas mājturības kabinetā skolotājas Kirsi vadībā.  Ar neslēptu skaudību nolūkojāmies kabineta aprīkojumā- modernas plītis, vairākas trauku mazgājamās mašīnas, plaši un labiekārtoti darbgaldi, daudzveidīgi trauki un iekārtas. Gatavojām makaronu sacepumu, saldo ēdienu un īpašo somu nacionālo ēdienu- ar rīsu masu pildītas rudzu mīklas maizītes. Noslēgumā klājām galdus un baudījām pašgatavotas vakariņas, kas radīja īpaši draudzīgu un saviesīgu gaisotni.

Tika piedāvātas vairākas interesantas tikšanās ar zinošiem un atraktīviem cilvēkiem.

Pamācoša bija stila un etiķetes nodarbība, kurā iepazinām daudzveidīgos apģērba stilus, uzzinājām par dažādiem biznesa vides rakstītajiem un nerakstītajiem likumiem.

Kādā no pēcpusdienām viesojāmies Kajaani bankā. Tās elegantais vadītājs mūs iepazīstināja ar savu dzīves gājumu, savu cīņu par mērķa sasniegšanu, bankas ideoloģiju un attīstības principiem.

Somu partneri mums bija sagādājuši arī dažāda brīvā laika izklaides- spēlējām boulingu, peldējāmies baseinā, dejojām modernās dejas.

Viesošanās deju studijā bija savdabīga izklaide, kur ikviens varēja izkustēties, apgūt moderno deju soļu pamatus vai parādīt savu dejotprasmi. Īpašu deju studijas vadītājas uzmanību izpelnījās Bruno un Marta, parādot graciozu un izjustu dejotprasmi.

Neparasta nodarbība mūs sagaidīja Mākslas muzejā, kur palīdzējām īstenot kāda mākslinieka ieceri- katrs muzeja apmeklētājs piedalās mākslas darba tapšanā. Katram …

Skolēniem īpašu prieku sagādāja ,,kariņš’’, kas tika organizēts skolas sporta zālē. Katras komandas mērķis bija ,,sakaut’’ pretinieku komandas dalībniekus, metot tiem ar bumbām, un iegūt pretinieku komandas karogu. Spēles sākumā komandas veidoja barikādes no sporta inventāra.

Nopietns pārbaudījums skolotāju modrībai, draugu atbalstam un Somijas medicīnas sistēmai izrādījās Kristapa veselība. Otrās dienas vēlā vakarā izrādījās, ka ir nepieciešama mediķu palīdzība. Pateicoties mūsu šoferīšu atbalstam un operatīvai rīcībai, pavisam īsā laikā Kristaps tika nogādāts Kajaani pilsētas slimnīcā. Liels bija skolotāju pārsteigums, kad slimnīcā izrādījās, ka personāls nerunā angliski. Pateicoties skolotājas Gitas atraktivitātei, izdevās veiksmīgi saprasties. Visas nebūšanas komunikācijā atsvēra otrās dienas serviss bērnu nodaļā- privāta palāta, kafija skolotājai, saldējums un planšetdators Kristapam.

Aktīvi darbojoties un izbaudot, dienas paskrēja nemanot. Noslēguma pasākums notika meža kempingā, kur īpašā vigvamā sildījāmies pie ugunskura, cepām desiņas un meža ielokā īpaša radošās domāšanas trenera vadībā izspēlējām patiesi baisus Anabellas jaunos piedzīvojumus.

Saviļņoti par brīnišķīgi pavadīto nedēļu, mazliet samiegojušies un skumji par to, ka jāšķiras, agrā piektdienas rītā atvadījāmies no somu draugiem un devāmies uz Helsinkiem, lai kāptu uz prāmja un atgrieztos mājās. Uz tikšanos rudenī Latvijā, somu, igauņu un latviešu jaunie uzņēmēji!

 

Ilze Celenberga
D. Ozoliņa Apes vidusskolas skolotāja
Dalīties:
17. jūnijs, 2015, Madara Tjuksa
lveerudeen