19.04.plkst.18:00 Apvienotā Apes novada domes, Smiltenes novada domes un Raunas novada domes sēde

21.04.plkst.14:00 Finanšu un tautsaimniecības komitejas sēde

29.04.plkst.14:00 Domes kārtējā sēde

Saistītie raksti

Projekta aktivitātes Apes pirmsskolas izglītības iestādē “Vāverīte”

Print Friendly, PDF & Email

 

logo.erasmusjpgIr pagājuši tikai astoņi mēneši, kopš esam iesaistījušies Eiropas Savienības Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.2 (KA2) starpskolu Stratēģiskās partnerības projekta „Sāksim ēst kopā, visi ap vienu galdu” aktivitātēs, taču padarīto darbu un iegūto iespaidu un zināšanu bagāža jau ir jūtama.

 Katrs gada mēnesis ir piepildīts ar kādiem darbiņiem. Tāds bija arī marts.

Atgriežoties no mobilitātes Turcijas bērnudārzā, skolotāja Aija atveda pie mums paciemoties rumāņu talismanu Bukatarelu, kas rumāņu valodā nozīmē – Pavārs.  Līdz mūsu darbinieku vizītei Rumānijā, kas notiks no 13. līdz 20. aprīlim, viņam ir jāiepazīstas ar dzīvi mūsu bērnudārzā un pilsētā. Tādēļ Bukatarels  pa brīvdienām dzīvojas pie bērniem ģimenēs, kur iepazīstas ar ģimenes locekļiem un piedalās brīvā laika pavadīšanā. Bērniem ļoti interesēja, kādā valodā runā Rumānijā. To varējām nodemonstrēt pateicoties kopējam visu partneru darbam, kad katras partnervalsts bērni biežāk lietotos sarunvalodas vārdus ne tikai uzrakstīja, bet arī ierunāja katrs savā valodā.  Tagad tas dod iespēju mums visiem klausīties  un mēģināt izrunāt biežāk lietojamos sarunvalodas vārdus ikvienā partnervalsts valodā. Skolotāja Iveta visus iestādes bērnus iepazīstināja ar prezentāciju par Rumāniju, lai mūsu bērniem būtu priekšstats par zemi un bērnudārzu, no kurienes ir atceļojis Bukatarels.

Viena no nozīmīgākajām šī mēneša aktivitātēm bija pievēršanās veselīgam uzturam. Grupas “Vāverēni” bērni kopā ar skolotājām izzināja, cikErasmus + daudz cukura ir 100 gramos viņu iecienītā našķa. Katrs mēģināja atrast cukura daudzumu uz iepakojumiem, svēra  cukuru, pildīja to maisiņos, lai uzskatāmi parādītu, cik daudz cukura  mēs ikviens dienā izlietojam, apēdot kādu no našķiem.

Lai aicinātu vecākus aizdomāties par ātro uzkodu ietekmi uz bērnu veselību, ģimenes tika lūgtas izgatavot plakātus ar uzrakstu “Nē ātrajām uzkodām!” Sākums visiem bija grūts, bet atlika parādīties pirmajam plakātam, kā radās vesela izstāde ar plakātiem. Tagad iestādes bērnu, vecāku un apmeklētāju balsojuma rezultātā divi plakāti ceļos uz Rumāniju. Paldies aktīvajiem vecākiem par izdomu un kopīgo darbu!

Šādas aktivitātes pārsteidza pat diētas ārsti Lolitu Viju Neimani, kas 18. marta vakarpusē tika aicināta uz sarunu ar vecākiem par pareizas ēšanas principiem un produktiem, kas ietekmē bērna vispusīgu attīstību. Kā viena no vērtīgajām atziņām, ko teica vecāki pēc sarunas, bija – atrast laiku kopā ar bērnu gatavot ēdienu un arī ieturēt maltīti, kā arī mācīties vārīt ne tikai garšīgas, bet arī acīm tīkamas biezputras. Vecāki atzina, ka vēlreiz tika gūts apstiprinājums tam, ka saldinātie dzērieni, sulas, limonādes nav tie labākie dzērieni, ko dot bērnam, vislabākais tomēr ir ūdens. Kā arī vakara našķu – cepumu un konfekšu – vietā – ieteicams izvēlēties veselīgus produktus – augļus un dārzeņus.

Vēl liels pārsteigums vecākiem bija dažu bērnu  iecienītāko ātro uzkodu sastāvs, kas nosaukumā sola zemenes, bet realitātē ir tikai ķīmisko vielu sajaukumi.

ErasmusTāpat vecākiem bija interesanti paklausīties diētas ārstes komentārus par viņu ēšanas paradumiem, kas atklājās pašiem vecākiem rudens pusē aizpildot anketas par ēdienreižu biežumu un paradumiem. Salīdzinot ar mūsu partnervalstu ģimenēm, atklājās, ka mēs vēlamies ēst veselīgi, tomēr ir dažādi iemesli, kādēļ mūsu bērni ēd vismazāk pākšaugu un zivju, bet visvairāk ēd saldumus. Savukārt, kā atzīst Franču ģimenes, 37 % viņu bērnu saldumus lieto tikai reizi divās nedēļās. Patīkami, ka mūsu vidū ir ģimenes, kas izvēlas ēst kopā ap galdu un savstarpēji pārrunāt dienas gaitas, nevis skatoties televizorā vai datorā. Savukārt aizdomāties par āra aktivitātēm liek fakts, ka tikai 5% ģimeņu 5-6 reizes nedēļā ir āra aktivitātes kopā ar bērnu, kas rada labāku bērnu apetīti. Mazāks rādītājs šajā kritērijā ir tikai Turcijai. Tāpat mūsu vidū ir bērni, kuri nevēlas ēst gaļu, tomēr kā atzina diētas ārste, Lolita Neimane, tas ir vērtīgs un vajadzīgs produkts bērna augšanā un attīstībā.

Šobrīd mēs strādājam pie ēdienu alfabēta izveides un gaidām tikšanos Skype ar franču draugiem, lai uzzinātu, kā mūsu Fūdijam iet Francijā.

Apes PII “Vāverīte” Erasmus+ programmas īstenoto projektu “Sāksim ēst kopā, visi ap vienu galdu” līdzfinansē Eiropas Savienība. Vairāk par Erasmus+ programmu var uzzināt Valsts izglītības attīstības aģentūras mājaslapā http://www.viaa.gov.lv sadaļā Erasmus+.

Iluta Apine
Apes PII “Vāverīte” vadītāja

 

Dalīties:
5. aprīlis, 2016, Madara Tjuksa
lveerudeen