19.04.plkst.18:00 Apvienotā Apes novada domes, Smiltenes novada domes un Raunas novada domes sēde

21.04.plkst.14:00 Finanšu un tautsaimniecības komitejas sēde

29.04.plkst.14:00 Domes kārtējā sēde

Saistītie raksti

Pēc pieredzes uz Franciju

Print Friendly, PDF & Email

logo.erasmusjpg

Šī gada Līgo svētku nedēļu no 22. līdz 28.jūnijam mums bija iespēja pavadīt Francijas pilsētā Bordeaux ar piecu dažādu valstu pārstāvjiem, parādot gan savas tautas tradīcijas un paražas, gan arī klausoties un izdejojot citu tautu dziesmas un dejas.

pieredze FrancijāViesojāmies bērnudārzos, vērojām bērnu ikdienu, nodarbības un brīvo laiku. Bērni tur jau vizuāli ir savādāki, ļoti liels rasu sajaukums, tas priecē, jo bērni pieņem viens otru, ir ļoti līdzjūtīgi, draudzīgi, pretimnākoši, paklausīgi. Bērni strādā izteikti patstāvīgi, skolotājas tikai ievirza, vēro, pamāca.

Rotaļās bērni viens otru uzmana, lai nenodarītu viens otram pāri.  Interesantas likās nodarbības ar dabas zinātnes ievirzi, kur skolotāja kopīgi ar bērniem pētīja zivis, garneles, mīdijas un astoņkājus, kur procesā tika apskatīti un izpreparēti iekšējie orgāni, runāts par to, kas ir asakas, kur atrodas sirds un zarnas. Tā pat mācot pieņemt atšķirīgo, citā stundā tika runāts par dažādu ne tik tradicionālu ēdiena sastāvdaļu izmantošanu pagatavošanā.  Tā bērni degustēja kaltētus tārpus un vaboles, bet pēc tam gatavoja maizītes ar tiem un salātlapām. Tā mēs uzskatāmi redzējām Francijas kulinārās virtuves atšķirību no mūsu.

Šajā reizē franču partneri īpaši bija padomājuši par to, lai atklātu kādas ir viņu tradicionālās ēdienreizes – ko ēd brokastīs, pusdienās un vakariņās, kas ir arī mūsu projekta viena no galvenajām tēmām. Vēl interesanti šķita, ka lielāko grupu bērnus 5-6gadniekus neliek gulēt pusdienlaiku, bet viņi tajā laikā relaksējas, guļot uz paklājiņiem un izpildot jogas vingrojumus! Nenoliedzami liela sadarbība bērnudārzam ir ar vecākiem un vecāku padomi. To redzējām visas apmaiņas laikā, jo vecāki tika iesaistīti visos procesos, piedalījās un palīdzēja. 

Kā vēl viens pārsteidzošs notikums mums bija bērnudārza organizētais bērnu deju šovs, kuru aicināti skatīties bija arī vecāki. Visas grupiņas bija sagatavojušas deju priekšnesumus, kuros bērni atklāja savas improvizācijas prasmes, klausoties un izdejojot gan klasisko, gan moderno mūziku. Visvairāk mūs pārsteidza bērnu atbrīvotība un elastība dejā. Viss notika plūstoši un nesamāksloti, kas ļoti priecēja. Jāsaka arī, ka bērniem nebija izveidoti vienoti tērpi vai stils uz deju. Viss bija vienkārši, bet tas netraucēja baudīt radītā darba burvību. Pārsteidza arī tas, ka bērni ar lielu interesi prata skatīties savu vienaudžu priekšnesumus un neviens bērns netraucēja ne ar staigāšanu, ne skaļu uzvedību deju šova norises laikā.

Pabijām arī vairākās ekskursijās pa Bordeaux pilsētiņu un ap to. Tikām aizvestas uz ēdināšanas ražotni SIVU, kur ražo veselīgu ēdienu porcijās un tiek apgādātas, pabarotas visas divu pašvaldību Bordeaux un Merignac teritorijās esošās pamatskoliņas, bērnudārzi, pansionāti, vientuļie pensionāri un iestādes. Interesanti, ka ēdienam tiek pielietots īpašs pagatavošanas process – tas tiek ilgstoši tvaicēts no 2 līdz pat 36 stundām zemā temperatūrā un pēc tam tiek iepakots un sasaldēts. Gaļa un zivis pirms tvaicēšanas tiek ievietotas hermētiski noslēgtos maisos – vakuumā. Šis uzņēmums dienā ar speciālu furgonu palīdzību piegādā 21 700 ēdiena porcijas saviem klientiem. Tāpat mums bija iespējams partnerskoliņā vērot kā notiek pusdienu ēšanas procesa organizēšana, un pašām arī nodegustēt, kā tad garšo šāds ēdiens. Interesanti, ka ēdamzālē pie sienas atrodas īpašs pulkstenis ar krāsu atzīmēm – ik pa 30 minūtēm, lai veicinātu bērnus ēst lēnām un sekot līdzi ēšanas laikam.

Braucām arī uz austeru audzētavu un uzzinājām par to audzēšanas un ieguves procesu un specifiku. Aplūkojām Eifeļa studentu celto mazo “Eifelīti”, bet pie okeāna, lai nopeldētos, kāpām ļoti stāvā smilšu kāpā. Vēl mums bija iespēja redzēt iespaidīgos vīnogu laukus un skaisto Saint Emilion pilsētu netālu no slaveno vīnu Sautard ražotnes. Tā kā mūsu mobilitātes brauciens sakrita ar laiku, kad Bordeaux pilsētiņā uzturējās daudz Eiropas futbola fani un nedēļas nogalē trīs dienas notika “Vīna svētki”, pilsēta bija svētku atmosfērā un tas deva iespēju trīs vakarus pēc kārtas mums vērot gaismas šovus un grandiozus salūtus!

Pēdējā kopīgā diena tika pavadīta svaigā gaisā kopā ar bērniem, ceļojām ar bānīti uz Dabas takām un meža muzeju. Bija iespēja piknikā pavērot, ko vecāki bērniem trauciņā dod līdz pusdienot, un kā bērni seko līdzi viens otra vecāku sagatavotajam ēdienam, un, ja tas nav  veselīgs, viens otram aizrāda. Kā atzina bērnudārza vadītāja, tas panākts šajā mācību gadā -regulāri rīkojot bērniem piknikus un izglītojot vecākus par veselīgu ēšanu. Jutāmies labi, jo varējām darīt arī savu ikdienas darbu – palīdzēt bērniem noslaucīt rociņas, degunus, sakārtot  piknika somas, pajokot un kopā smaidīt! Nākamā skolotāju mobilitāte paredzēta decembrī Latvijā.

Foto galerija: šeit
Lai uzzinātu vairāk par projekta aktivitātēm apmeklējiet projekta mājas lapu: šeit

Zane Tetere, Sanita Jansone
Apes PII “Vāverīte” pirmsskolas skolotāja palīgi
 
Apes PII “Vāverīte” Erasmus+ programmas īstenoto projektu “Sāksim ēst kopā, visi ap vienu galdu” līdzfinansē Eiropas Savienība.
Vairāk par Erasmus+ programmu var uzzināt Valsts izglītības attīstības aģentūras mājaslapā http://www.viaa.gov.lv sadaļā Erasmus+.
Dalīties:
4. jūlijs, 2016, Madara Tjuksa
lveerudeen