19.04.plkst.18:00 Apvienotā Apes novada domes, Smiltenes novada domes un Raunas novada domes sēde

21.04.plkst.14:00 Finanšu un tautsaimniecības komitejas sēde

29.04.plkst.14:00 Domes kārtējā sēde

Saistītie raksti

Projektā “ACTIVE AGE” notiek pirmais mācību brauciens uz Enguri

Print Friendly, PDF & Email

logoTurpinoties projekta “Active Age” aktivitātēm 17. un 18.augustā projekta dalībnieki no Apes novada kopā ar Igaunijas Setomaa novada ļaudīm devās pieredzes apmaiņā uz Engures novadu. Braucienā kopskaitā piedalījās 40 seniori un projekta vadītāji no Apes novada un Setomaa, kā arī 14 seniori no Engures novada. Tā bija dalībnieku pirmā tikšanās un iepazīšanās gan vienam ar otru, gan ar projekta turpmākajām aktivitātēm.

Mācību brauciena pirmās dienas ietvaros viesojāmies Smārdes pagastā un apmeklējām vairākus uzņēmumus.  Kā pirmā bija durvju ražotne, ko atvēris somu uzņēmums “Kaski”, sadarbojoties ar latviešiem. Ar lielu interesi mūsu cilvēki klausījās uzņēmuma direktora Mievalža Zariņa stāstījumu par ražotnes izveidi un darbību, kā arī vēroja durvju ražošanas procesu no sākuma līdz pat beigām, kad tās tiek iepakotas sūtīšanai. Tika uzdoti arī dažnedažādi interesējoši jautājumi, tomēr visvairāk mūsu cilvēkus ieinteresēja jautājums, ka šādas durvis mēs nevaram iegādāties te pat Latvijā, tās ir domātas tikai un vienīgi eksportam. Liels bija arī mūsu pārsteigums, ka uzņēmumā lielākoties strādā sievietes, uz ko atbilde bija, ka tas notiekot jo vīrieši esot izbraukuši strādāt uz Norvēģiju un citām valstīm, kā arī sievietes esot uzticamākas darbinieces.

Devāmies apciemot Z/s “Mazburkas” un ģimeni, kura nodarbojas ar vīnogu audzēšanu vairāk kā 4 ha platībā, nodarbojas ar vīna un sulu darīšanu, kā arī ar aitkopību. Mūs sagaidīja pati saimniece Gunta Niedra un sniedza ieskatu savas saimniecības darbībā, vienlaicīgi arī stāstot par vīnogu audzēšanas uzsākšanu, sniedzot padomus un ieteikumus to audzēšanā. Izrādījās, ka Setomaa daudzi ir aizrāvušies ar vīnogulāju veidošanu, tādēļ saimnieces stāsts bijis vērtīgs. Saimniece viennozīmīgi atzīst, ka tas ir viņas sirdsdarbs un ka tikai tādēļ viņa to dara, vēl joprojām mācoties un izzinot visu par un ap vīnogām. Kas interesanti – saimniecībā tiek audzētas pārsvarā Latvijā selekcionētas vīnogu šķirnes. Vizītes noslēgumā saimniece iepazīstina viesus ar triju veidu vīniem, pagatavotiem no vietējām vīnogām. Kā atzīst gan Apes novada dalībnieki, gan igauņu puses pārstāvji – vīni tik tiešām gardi un kvalitatīvi.

Kā nākamo apmeklējām mazo, bet moderno lidostu “Jūrmala”, tikāmies ar lidostas direktoru Evgeny Sokhnenko, kurš mūsu grupu IMG_7187izvadāja pa visām lidostas telpām un iepazīstināja ar vēsturi, ar tās pārvērtībām un lidostas attīstības nākotnes plāniem. Kā noskaidrojām, šeit notiek dažādi aviācijas šovi, iespējams piedalīties ekskursijās pa lidostu, kā arī iznomāt telpas pasākumiem, bet diemžēl lidosta ir uzcelta un tiek uzturēta, bet regulāri lidojumi no tās nenotiek, kaut gan tā varētu būt rezerves lidosta, ja nav iespējams nosēsties Rīgas lidostā. Iemesls – nav iespējams iegūt nepieciešamās atļaujas. Kopumā bijām pārsteigti par mūsdienīgo dizainu un krāsainajām telpām, tā pat mūsu ļaudis uzsvēra, ka labprāt, ja būtu iespējams, lidotu no šīs lidostas, jo tā ir daudz mīlīgāka nekā Rīgas.

Viesojāmies zeķu fabrikā “M.P.Socks”. Uzņēmumā strādā vairāk nekā 50 zinoši un aktīvi darbinieki, kas ir ne tikai vietējie, bet arī citu pilsētu un novadu iedzīvotāji. Tiek ražotas dažādas krāsainas zeķes un zeķubikses. Mums bija iespēja vērot visu procesu, kā tās top– ļoti skaistas, interesantas, ar dažādiem rakstiem un zīmējumiem, un smalkas gan mazām gan lielām dāmām. Diemžēl arī šajā vietā nekas netiek ražots vietējam tirgum un nav iespējams tās iegādāties, viss- eksportam!

IMG_7205Kā noslēdzošo šajā dienā apmeklējam z/s Eglāji, kur pakalnu ieskauts tikai 8km no jūras atrodas viens no lielākajiem pašizveidotajiem ābeļdārziem Latvijā. Par šī gada labo ražu jau ierodoties liecina lielas kastes pilnas ar āboliem. Ar saimnieka atļauju, mūsu dalībnieki steidz nodegustēt tos un atzīst, ka āboli ir saldi un gardi. Saimnieks Guntis Ofkants stāsta par ābeļdārza veidošanu un izaicinājumiem gan ābolu audzēšanā, gan pārdošanā, kā arī izrāda augļu glabātavu, kas tapusi ar Eiropas fondu atbalstu un nenoliedzami ir liels ieguvums saimniecībai, tās darbības nodrošināšanā.

Vakara noslēgumā  mūs priecēja vietējā folkloras kopa ar priekšnesumiem, tā pat katra novada dalībnieki sniedza nelielu prezentāciju par savu novadu un dalījās ar vietējās kulinārijas cienastiem, rosinot uz jaunām idejām senioriem par iesaistīšanos darba tirgū kā mājražotājiem. Paldies atsaucīgajiem Trapenes, Virešu, Gaujienas un Apes cilvēkiem, jo mūsu cienasts bija visbagātīgākais. Savus jaunos draugus cienājām un guvām neviltotu atzinību ar pašu gatavotiem triju veidu sieriem, mājas vīnu, kūpinātām zivīm, pašceptu maizīti, medu un dažādām sukādēm.

Mācību brauciena otro dienu iesākām ar Šlokenbekas muižas apskati un projekta darba grupas sanāksmi. Tālāk devāmies uz LapmežciemaIMG_7280 zivju pārstrādes uzņēmumu „Reinis B”, kur mūs sagaidīja ne tikai zivju degustācijas, bet arī atraktīvi uzdevumi. Šeit jāatzīst, ka gandrīz katrs dalībnieks tika ievilkts “tīklos” un iegādājās kādu no uzņēmuma kūpinājumiem.

Kā nākamo apmeklējām Engures mūzikas un mākslas skolu, kur mūs sagaidīja un par skolas darbu sīki un smalki pastāstīja direktore Ina Selivanoviča. Mūs priecēja ziņa, ka skola piedāvā pieaugušajiem gleznošanas studijas un par simbolisku samaksu apgūt mūzikas instrumentu spēli. Liels piedzīvojums mūsu ļaudīm bija pastaiga gar jūru. Dalībnieki no Setomaa pat teicās bijuši pie jūras vairākus gadus un pat gadu desmitus atpakaļ. Šīs dienas aktivitātes noslēdzās ar Engures Saieta nama izstāžu zāles, kā arī piemiņas ekspozīcijas Engures jūrskolai un pagasta vēsturei apskati. Visi dalībnieki noslēgumā teica lielum lielu paldies mūsu partneriem Engurē par brīnišķīgi noorganizēto mācību braucienu.

Projekta nākamās aktivitātes  plānots uzsākt jau oktobrī un tās ietvers mērķgrupas apmācības gan kursu, gan semināru veidā, tādējādi palīdzot mūsu dalībniekiem apgūt jaunas prasmes un zināšanas, lai varētu tās izmantot ne tikai darba meklējumos vai kļūstot par pašnodarbinātām personām, bet arī iesaistoties mūžizglītībā.

Atgādinām, ka projekta „ACTIVE AGE” mērķis ir nodrošināt vienlīdzīgas iespējas iesaistīties darba tirgū pirmspensijas vecuma (55+) bezdarbniekiem un pensionāriem, kuri vēlas apgūt jaunas prasmes un izmantot tās papildu ienākumu gūšanā.

Aktivitātes tiek realizētas Interreg V-A Centrālās Baltijas jūras reģiona pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020.gadam projekta Nr.CB468 „Vienlīdzīgas iespējas ilgtermiņa bezdarbnieku senioru iekļaušanai darba tirgū lauku apvidos/ActiveAge” ietvaros

 

Dalīties:
2. septembris, 2016, Madara Tjuksa
lveerudeen