19.04.plkst.18:00 Apvienotā Apes novada domes, Smiltenes novada domes un Raunas novada domes sēde

21.04.plkst.14:00 Finanšu un tautsaimniecības komitejas sēde

29.04.plkst.14:00 Domes kārtējā sēde

Saistītie raksti

Uzņēmējdarbības skolas tiekas olīveļļas zemē Spānijā

Print Friendly, PDF & Email

 

 

 

Maija sākumā četras Dāvja Ozoliņa Apes vidusskolas skolnieces kopā ar skolotāju Indru Trosku un projekta koordinatori Daigu Bojāri devās uz saulainās Spānijas pilsētu Iznajaru Erasmus+ programmas projekta “Entrepreneurial Schools in Europe” ietvaros.

Šī bija noslēdzošā tikšanās reize, kad tikās visu iesaistīto skolu skolēni un skolotāji, un tās tēma bija – uzņēmuma ražošana un kvalitāte. Bez mums, Dāvja Ozoliņa Apes vidusskolas, projektā piedalījās arī skolas no Bulgārijas, Čehijas, Horvātijas un Spānijas. Mūsu skolu pārstāvēja un projektā iesaistījās Liāna un Alīna no 7.klases, kā arī Ulrika un Signe no 10.klases. Meiteņu uzdevums bija izpētīt darba drošības aspektus mūsu uzņēmumā “Baa baa Goods”, drošības zīmes, kas jāizvieto darbavietā, kā arī jāizveido etiķete sava uzņēmuma produktam, kas mūsu gadījumā bija vilnas izstrādājumi. Skolēnu uzdevums bija izpētīt arī kādi ražošanas atlikumi rodas vilnas pārstrādes procesā. Mūsu uzņēmums piekopj “zero waste” tehnoloģiju, jo visa vilna, kas tiek iegūta, 100% arī tiek pārstrādāta. Viens no mājasdarbiem bija izveidot 3D modeli, kurā redzams produkta pielietojums. Mūsu skolēni izveidoja guļbūves ēkas modeli, kurā tika parādīts tas, ka aitas vilnu var izmantot kā siltinājumu. Tā kā lielu daļu mūsu dzīves aizņem internets, tad viens no uzdevumiem bija izveidot blogu, kurā ietverta informācija ne tikai par uzņēmumu un tā produktiem, bet arī  saudzīgas attieksmes pret vidi, ievērošanu darba procesā.

Spānijā tikām iepazīstināti ar spāņu skolēnu uzņēmuma ražoto produktu – olīveļļu. Interesanti, ka Iznajaras pilsēta ne tikai atrodas klints kalngalā un tās ieliņas mums ir nepierasti šauras un stāvas, bet arī fakts, ka tās apkārtni jūdzēm tālu ieskauj olīvkoku birzis bija pārsteidzošs. Tās izvietojušās pat visstāvākajās kalnu nogāzēs un ir izveidotas simetriskās rindās. Tikšanā slaikā iepazinām olīveļļas ražošanas vēsturi, procesu un darba specifiku, un piedalījāmies arī olīveļļas degustācijā, uzzinot kā atšķiras olīveļļa, Virgin olīveļļa un Ekstra Virgine olīveļļa ne tikai ar smaržu, bet arī ar garšu. Interesants likās fakts, ka krāsa neesot eļļas kvalitāti noteicošais faktors, kā arī to, ka augstvērtīgākā ir Extra Virgin olīveļļa, kas būtībā ir tīra olīvu sula.

Viens no projekta pasākumiem bija kopīgi veidots tirgus, kurā piedalījās visas partnerskolas ar saviem produktiem: Latvija – ar vilnas izstrādājumiem, Čehija – ar sieru, Bulgārija – ar vīnu, Horvātija – ar džemu un Spānija – ar olīveļļu. Šajā tirdziņā parādījām, ka no vilnas top dažādi skaisti izstrādājumi – gan adītas cepures, šalles, zeķes un cimdi, gan arī spilveni, kuru tirgošana mums “gāja no rokas”. Tāpat arī varējām iepazīt pārējo dalībvalstu piedāvātos produktus.

Liāna par pavadīto laiku Spānijā saka: “Šīs sešas dienas bija pilnas piedzīvojumu. Iegūti jauni draugi, apskatītas jaunas vietas un iegūtas atmiņas, kas saglabāsies visu mūžu. Nācās arī izjust uztraukumu un mazliet bailes, prezentējot ārzemju bērnu priekšā, pie tam, ne savā valodā! Bet iegūtās pozitīvās emocijas atsver visas bailes. Ja būs vēl kāda iespēja piedalīties šāda veida projektā – es “PAR”!”

Savukārt Alīna saka: “Man šis projekts likās ļoti vērtīgs un pamācošs. Manuprāt, no šādiem projektiem var iegūt lielu pieredzi gan prezentēšanā, gan komunikācijā ar citiem cilvēkiem un, protams, valodas apgūšanā. Man patika, ka varēju iepazīt citu valstu kultūru un redzēt ievērojamākās vietas.  Visbēdīgāk, protams, bija beigās, kad nācās atvadīties no jauniegūtajiem draugiem.”

Šajās dienās, ko pavadījām Spānijā, spāņu skolēni un skolotāji mums deva iespēju ielūkoties ne tikai spāņu viesmīlībā, kultūrā un tradīcijās, bet arī aplūkot skaistākās un ievērojamākās vietas Andalūzijas reģionā.

Kopumā galvenais secinājums par šo projektu un realizētajām aktivitātēm– ir jāizmanto visas iespējas, kas mums tiek piedāvātas. Pateicoties šim projektam, vairāk kā desmit skolēniem no Dāvja Ozoliņa Apes vidusskolas bija iespēja pilnveidot un pielietot praksē savas angļu valodas zināšanas, izpētīt to, kas nepieciešams, lai sekmīgi varētu darboties uzņēmums ne tikai vietējs, bet starptautisks uzņēmums, kā arī redzēt citas Eiropas valstis, uzzināt par to kultūru un tradīcijām, un, protams, iegūt jaunus draugus, kas zina varbūt nākotnē arī sadarbības partnerus.

Indra Troska
D.Ozoliņa Apes vidusskolas skolotāja

 

D.Ozoliņa Apes vidusskolas Erasmus+ programmas īstenoto projektu “Entrepreneurial Schools in Europe” līdzfinansē Eiropas Savienība. Vairāk par Erasmus+ programmu var uzzināt Valsts izglītības attīstības aģentūras mājaslapā http://www.viaa.gov.lv sadaļā Erasmus+.

 

Dalīties:
4. jūnijs, 2018, Madara Tjuksa
lveerudeen