Saistītie raksti

Vasaras aktivitātes veselības veicināšanas projekta ietvaros

Print Friendly, PDF & Email

 

 

 

Neierasti aktīva 6. jūnija rīta puse bija sociālās aprūpes centrā “Trapene”, neskatoties uz vējaino laiku, āra laukumā bija pulcējies prāvs sociālās aprūpes centra klientu skaits, kuri vēlējās piedalīties sporta dienas pasākumā “Kustīgā diena”, treneres Ingūnas Dovgānes vadībā. Iespējams, ka visvairāk kustēties gribas tiem, kam kustību prieks ir ierobežots vai liegts. Līdz ar gadiem vairāk jānovērtē tas, ka ir rokas un kājas, kas kustas, ka esi ieinteresēts aktivitātēs, ka kustības un sporta aktivitātes ir saistošas ikvienā vecuma posmā. Ja mums ir svarīga veselība, tad būtu nepieciešams mainīt savu attieksmi pret fiziskajām aktivitātēm. Fiziskās aktivitātes jāuztver kā iespēja un labs atpūtas veids, nevis kā apgrūtinājums vai neērtības. Kā uzsvēra “Kustīgās dienas” trenere, galvenais ir kustēties un vēlme to darīt, pēc savām spējām. Nav svarīgi vai skrienam, ejam, vai vienkārši sēžot izpildam vingrinājumus dažādām ķermeņa grupām, jebkāda fiziska aktivitāte ir labāka par fizisko bezdarbību. Paldies sociālās aprūpes centra “Trapene” klientiem un darbiniekiem par aktīvu darbošanos sporta dienas pasākumā!

Pašā jūnija vidū 14. un 15. jūnijā Dāvja Ozoliņa Apes vidusskolā projekta ietvaros notika tematiskās vasaras skolas divu dienu seminārs “Par stresa mazināšanu un izdegšanu darbā”. Nodarbības vadīja psihoterapeite Inese Rieksta. Seminārs tika veltīts veselības un labsajūtas atjaunošanai, kā laicīgi par sevi parūpēties, lai nenonāktu līdz izdegšanai. Stress un izdegšana var skart jebkuru cilvēku, neatkarīgi no vecuma, dzimuma, pieredzes vai ieņemamā amata, jo to rašanos ietekmē ļoti dažādi ikdienā sastopami darba vides un ikdienas dzīves faktori. Darbā pavadām lielāko dienas daļu. Uzkrātais stress negatīvi ietekmē ne tikai mūsu fizisko un garīgo veselību un darba spējas, bet arī attiecības ar ģimenes locekļiem un draugiem. Šīs izmaiņas ir svarīgi laicīgi pamanīt, lai neiestātos izdegšana, kas smagākos gadījumos var atņemt darba spējas uz ilgu laiku. Nodarbību laikā uzzinājām par stresa un izdegšanas cēloņiem un iemācījāmies atpazīt ilgstoša stresa izraisītos individuālos traucējumus un simptomus, lai tos laicīgi varētu novērst pirms iestājas izdegšanas fāze, mācījāmies apzināties psihosociālos riskus darba vietā, uzzinājām par stresa noturības un izdegšanas mazināšanas instrumentiem, kas palīdz uzlabot personīgās un profesionālās dzīves kvalitāti, kā praktiski mainīt savu attieksmi. Dalībnieku gūtās atziņas par semināra nodarbībām – “Vērtīgākais bija tas, ka pats nonāc pie jaunām atziņām tieši attiecībā uz sevi, kas noteikti palīdz dzīvot tālāk labāk, brīvāk, drošāk un palīdz arī labāk izprast citus. Daudz labāk izpratu cēloņus stresam savā darba vietā, un sapratu, kas jāņem vērā pie to novēršanas.”

„Seminārs palīdzēja saprast to, kas manī ir, radījis stresu, un apzināties, no kā tas rodas un kā es to varu atpazīt. Es sapratu, ka jau iepriekš biju saskārusies ar izdegšanu pārslodzes rezultātā. Sapratu, kādi ir simptomi un ka nevar ignorēt, ko signalizē ķermenis. Seminārs deva instrumentus, ar ko un kā konkrēti man jāstrādā – laika plānošana, darba dalīšana, spēja pateikt nē, un atziņu, ka ne visu vajag izdarīt perfekti.”

Laika periodā no 10. līdz 14. jūlijam Vidagā, Virešu pagastā norisinājās fiziskās un garīgās veselības veicinoša nometne Apes novada bērniem ar pamatmērķi apgūt un pilnveidot zināšanas par veselīgu uzturu un dzīvesveidu, atkarību mazināšanu “Gribu un varu dzīvot zaļi!”. Nometnes dalībnieku dienas režīms bija aktīvs, sākot ar rīta rosmi un fiziskām nodarbībām visas dienas garumā. Dalībnieki guva jaunas zināšanas par veselīgu dzīvesveidu, ēšanas paradumiem, mācījās gatavot smūtijus, salātus, guva informāciju par ārstniecības augu pielietojumu un mācījās vākt ārstniecības augus tējām. Plaša un praktiska informācija tika apgūta gan par drošību mežā, gan mācījās pazīt meža augus, gan atrast uzturam un brīvā laika pavadīšanai nepieciešamas lietas mežā.  Dalībnieki mācījās sadarboties, cieņpilnu  attieksmi vienam pret otru, domstarpību risināšanas un stresa mazināšanas iespējas.

16. jūlijā Apes novada seniori devās izglītojoši un fiziski aktīvā ekskursijā skatīt un baudīt – Veselīgās “Vidzemes šosejas pieturas” Smiltenes pusē. Brauciens iesākās ar dabas pieturu – Silvas dendroloģiskā parkā, kurā ir ap 200 koku un krūmu sugu. Kultūrvēsturiskajā pieturā “Kalnamuiža” gida pavadībā izstaigājām un guvām ieskatu par Smiltenes muižas kompleksu, par muižas ēkām, kas celtas no 1767.-1771. gadam. Aizraujošajā gida stāstījumā guvām ieskatu par vēsturisko gaitu, kā tā veidojusies un attīstījusies, kur līdz šai dienai saimnieko Smiltenes tehnikums, kur izglītību iegūst jaunieši no visas Latvijas. Ekskursantus patīkami pārsteidza sagatavotā degustācija, kurā izbaudījām dažādus veselīgus kārumus. Neaizmirstams izvērtās brauciens pa Smiltenes kalnaino teritoriju, gan izbraukājot pilsētas sakoptās ielas un ieliņas, gan apskatot tūristiem piedāvātos objektus. Turpinot ceļojumu tālāk devāmies uz piedzīvojumu pieturu apmeklējot Lauku mājas “Lejas Varicēni”. Šajās “Zaļajās mājās” var iepazīt alternatīvu ekoloģisku dzīvesveidu un permakultūras pamatprincipus, kas nodrošina iespēju dzīvot labu dzīvi Latvijā ar mazāku patēriņu un vienkāršu dzīvesveidu. Permakultūra ir par mācīšanos no labi aizmirsta vecā, novērtējot senču prasmes un gudrības. Apskatījām kā tiek pielietots dabas materiāls būvniecībā būvējot  – hobitu mājas, raķeškrāsnis, vasaras virtuves, piedāvājot nakšņot “Siena hotelī”. Tālāk ekskursijas gaitā devāmies uz amatu prasmju un gardēžu pieturu pie īstās latvju saimnieces Ilzes uz lauku mājām “Donas”, Blomes pagastā, lai izbaudītu “maizes stāstu”, kā arī ieturēt pusdienu maltīti – saimnieces gatavotu labās garšas zupu, kā arī izgaršot īstus latviskus lauku labumus. Dienas noslēgumā braucām uz daudznozaru zemnieku saimniecību “Ezerlejas”, kas ir iecienīts kā zoodārzs, kurā var iepazīt gan dažādus svešzemju, gan vietējos putnus un dzīvniekus, kā arī iegādāties saimniecībā ražotu kosmētiku no dabīgām izejvielām. Saimnieces izglītojošais un aizrautīgais stāstījums ekskursantiem par zoodārza rašanos, par iemītnieku ēšanas ieradumiem, par dzīvnieku paradumiem, gan par turpmākajiem darbības plāniem raisīja interesi, un guva daudz vērtīgu atziņu par zoodārza būtību. Braucienam noslēdzoties, mazliet noguruši, bet priecīgi par aizraujošo dienu, devāmies mājupceļā. Visiem kopīgi radās atziņa, ka tik daudz aizraujošu, izzinošu un vērtīgu lietu tika iepazīts vienas dienas laikā, un galvenais, ka tepat pie sava novada kaimiņu ļaudīm.        

Sportiskas aktivitātes piecu dienu garumā no 30. jūlija līdz 03. augustam Gaujienā, izbaudīja Apes novada bērni piedaloties nometnē “Skrienam kopā!”. Nometnes mērķis popularizēt veselīgu un aktīvu dzīvesveidu bērnu un jauniešu vidū, attīstot un uzlabojot fizisko veselību, iegūt jaunas zināšanas un prasmes par orientēšanos, topogrāfiju un praktisko dzīvi dabā, pilnveidojot nometnes dalībnieku socializēšanās un sadarbības prasmes, iepazīt dažādus sporta veidus, spēles, rotaļas un fiziskos vingrinājumus.

Projekta aktivitātes augusta mēnesī

21.un 22.augustā no pulksten 13.00 līdz 17.00 (abas dienas) Gaujienā, Jāzepa Vītola memoriālā muzejā “Anniņas” notiks tematiskās vasaras skolas seminārs “Par stresa mazināšanu un izdegšanu darbā”, vadīs psihoterapeite Inese Rieksta.

 23.augustā pulksten 10.30 Sociālās aprūpes centrā “Trapene” Sporta dienas pasākums “Kustīgā diena” fizioterapeita Artūra Grīnberga vadībā.

Visu pasākumu apmeklējums ir bez maksas.

Sekojiet līdzi informācijai par projekta aktivitātēm un esiet gaidīti pasākumos!

Detalizētu informāciju par katra mēneša plānotajām aktivitātēm var skatīt Apes novada mājas lapā  http://www.apesnovads.lv sadaļā Attīstība – Realizācijā esošie projekti.

Indra Levane
projekta vadītāja

 

Dalīties:
14. augusts, 2018, Madara Tjuksa
lveerudeen

Gaisa temperatūra Apē

Rakstu arhīvs