27.06 plkst.14:00 Domes kārtējā sēde

Saistītie raksti

Jauniešu apmaiņa Rougē – Safe space

Print Friendly, PDF & Email

 

 

Apes jauniešu klubs “Sliedes” sadarbībā ar Rouges jauniešiem no Igaunijas un Veselahti jauniešiem no Somijas realizēja kopīgu jauniešu apmaiņas projektu “Safe Space” jeb “Droša vieta”.

Tā ietvaros no 3.novembra līdz 11.novembrim 6 Apes novada jaunieši – Alīna Zīle, Ance Grauda, Loreta Bašmakova, Rebeka Zihmane, Rūdolfs Āboliņš un Dāvis Kozuliņš devās uz Rougi, lai kopīgi darbojoties ar igauņiem un somiem, vairāk uzzinātu un izprastu, kas ir gan emocionālā, gan fiziskā vardarbība – iebiedēšana, vajāšana un terorizēšana, un kā ar to cīnīties gan skolā, gan ārpus tās.

Tēma tika atklāta un izzināta caur dažādiem grupu darbiem, prezentācijām, video veidošanu, kā arī izspēlējot improvizācijas teātri. Devāmies arī dalīties ar iegūtajām zināšanām uz Rouges skolu, kur 5. un 6. klasei prezentējām apgūto, kā arī izveidotos video un spēlējām spēles, kuras bijām apguvuši apmaiņas ietvaros. Tā pat apmaiņas ietvaros uzzinājām un iepazinām Rougi un tās svarīgākos apskates objektus, pabijām Tartu, kur viesojāmies Improvizācijas teātra studijā un vienā no Tartu jauniešu centriem.

Par apmaiņā iegūto un pieredzēto savos iespaidos dalās arī paši jaunieši. Tā Ance Grauda: “Pirmajā dienā, kad ieradāmies bija satraukums, jo redzējām, ka igauņi un somi jau ir sadraudzējušies. Pirmajā vakarā spēlējām dažādas spēles un iepazināmies. Katru dienu mums bija grupu darbi. Mūsu tēma bija emocionālā un fiziskā vardarbība. Spēlējām daudz spēles un strādājām grupās. Grupu darbs bija pats labākais. Tas, ka blakus nav savējais, bet tu vari iepazīties un sarunāties ar citiem. Trīs vakarus bija visu valstu kultūru vakari. Bijām pārgājienā pa Rougi un, protams, taisījām daudz bildes. Mums ar Dāvi bija iespēja braukt kopā ar igauņiem atvērt jaunu jauniešu centru. Tā kā šī bija arī Mārtiņdiena, tad tika izdomāts, ka jāsaģērbjas kā budēļiem  un tādēļ mēs pārkrāsojāmies par vīriešiem. Tas bija nedaudz savādi, jo aizbraucot uz turieni, tev kaut kas ir jādara, taču viņi runā igauniski, bet mēs neko nesaprotam. Daudz laika mēs pavadījām Rouges Jauniešu centrā, kur iemācījāmies spēlēt arī biljardu. Iemācījāmies dažus gan somu, gan igauņu vārdus, piemēram, jattebra vai tere hommikust. Mēs ieguvām jaunus draugus. Daudz jauna uzzinājām par vardarbību un iemācījāmies paust savu viedokli, kas tomēr nebija viegli. Bija arī nesaprašanās, taču mēs spējām to visu atrisināt. Lielāku kontaktu ieguvām ar igauņiem. Sarunājām drīz tikties, jo dzīvojam vien 30 min attālumā. Dažreiz pārkāpām mūsu sastādītos noteikums. Veidojām arī video, kurus var apskatīties facebook. Protams, uzlabojām mūsu angļu valodas zināšanas, atvērāmies un bijām draudzīgi”. Loreta Bašmakova piebilst: “Šis projekts bija patiešām interesants, jo padziļināju savas zināšanas par citu cilvēku apvainošanu un apsmiešanu, sapratu to, cik tas patiešām var ļoti aizvainot un aizskart citu. Mūs pieņēma tādus, kādi mēs esam. Prieks par to, ka ieguvu jaunus draugus no citām valstīm, tas ir patiešām jauki. Noteikti gribētu vēl piedalīties šādos projektos”. Alīna Zīle atklāj: “Sāksim ar to, ka mēs šajā projektā iemācījāmies daudz lietu, kas noderēs dzīvē. Mēs iemācījāmies komunicēt ar dažāda rakstura cilvēkiem, ieguvām daudz jaunu dzīves padomu. Protams, pats galvenais, uzzinājām daudz ko par apsmiešanu un kā to novērst. Kopumā man ļoti patika šis projekts un, ja būtu iespēja, es brauktu vēlreiz.”

Noslēdzoties projektam bija grūti šķirties no jauniegūtajiem draugiem. Tomēr, atgriežoties mājās, varējām vienbalsīgi teikt: Esam tikai un vienīgi ieguvēji, jo mācījāmies strādāt komandā, prezentēt, arī runāt angliski!

Projekts „Safe space” tika realizēts ar programmas Erasmus+ atbalstu.

Projekta grupas vārdā Daiga Bojāre
AJK „Sliedes”

 

 

Dalīties:
5. decembris, 2018, Madara Jakobsone
lveerudeen

Gaisa temperatūra Apē

Rakstu arhīvs