Saistītie raksti

Pieredzes stāstu sērija – upeņu un smiltsērkšķu audzēšana

Print Friendly, PDF & Email

 

 

Projekta Coop Local ietvaros 15.janvārī viesojāmies Smiltenē, kur guvām jaunu pieredzi gan upeņu, gan cidoniju, gan smiltsērkšķu audzēšanā. Piedāvājam  plašākam interesentu lokam – uzņēmējiem, mājražotājiem, amatniekiem detalizētāku pieredzes stāstu sēriju no semināros gūtajām atziņām.

Šoreiz par UPENĒM.

Kāpēc audzēt upenes?
Vienkārši, jo upeņu audzēšana ir: augsti ieņēmumi, salīdzinoši zemas izmaksas, pietiekami stabils noieta tirgus, neliels darba un citu resursu ieguldījums, ES fondu atbalsts 40% apmērā, iespēja dzīvot ārpus pilsētas.

Līdz 2014.gadam Latvijā tika audzētas upenes ap 600 ha, pēc 2017. gada Latvijā sācies jauns upeņu stādīšanas vilnis un šobrīd dati rāda, ka kopējā upeņu audzēšanas platība komercdārzos ir 1028 ha. Pārsvarā saimniecībās upenes audzē līdz 20ha platībā.  

Audzējot upenes jāņem vērā, ka nedrīkst tās pārmēslot ar mēsliem un vircu. Vākšanai ar rokām ierīko līdz 1 ha dārzus, starp rindām audzē sarkano āboliņu un ļoti svarīgi ievērot melnas apdobes. Ir liels pieprasījums pēc bioloģiskajām ogām.

Komercdārzos mehanizētai vākšanai ogas stāda sākot no 5 ha platības, viena kombaina apjoms sezonā ir max 30 ha. Krūmu stādīšanai attālums starp rindām jāievēro 4m, attālums starp stādiem – 0.5 m. Lielākās izmaksas sastāda stādu iegāde un zemes ierīkošana. Pasaulē gadā upenes patērē ~200 000t. Galvenie noieta tirgi  ir: Rietumeiropa, Krievija, mazāk apgūta ir Āzija.

Informācija no bioloģiskās saimniecības „Krogzeme” Limbažu novads, Viļkene, semināra lektotors Andris Krogzems.

 


 

Stāsts par SMILTSĒRKŠĶIEM

Kāpēc tieši smiltsērkšķi?
Jo smiltsērkšķim piemīt ārstnieciskas īpašības, vitamīni (A, K, B, C), minerāli, garšas īpašības, aminoskābes un karotīni, eļļa.

Ar katru gadu smiltsērkšķi Latvijā ieņem arvien stabilāku pozīciju piemājas dārzos.
Smiltsērkšķus nav vēlams audzēt pēc nakteņu dzimtas augiem, vēlams pēc graudaugiem, reljefa dēļ nevēlams pēc plūmēm, zemenēm, rozēm, ieteicams pēc baltā āboliņa, pļavas lapsastes.

Ja esi iekārojis saulainos ogu krūmus iestādīt arī savā dārza pleķītī, ieklausies speciālistu padomos, kad to darīt un kā.
Smiltsērkšķus ieteicams stādīt pavasarī, laikā no brīža, kad atkūst zeme, līdz lapu plaukšanai, bet podotos stādus ar segtām saknēm var stādīt arī rudenī. Stādīšanai piemēroti būs kailsakņu stādi – gan viengadīgi, gan divgadīgi, atkarībā no rocības un stādu pieejamības.

Wšķirnes ar mīkstākiem ērkšķiem: “Botaņičeskaja Ļubiteļskaja”, “Marija”, “Tatjana”, M šķirne “Lord”.

Stādīšanā jāievēro šāda shēma – 4 metri starp rindām, 2 metri starp stādiem. Tā kā smiltsērkšķiem ir gan mātišķie, gan tēvišķie augi, tad, lai veiksmīgi notiktu apputeksnēšanās, stādījumos stāda vienu tēvišķo augu uz 8-10 mātišķajiem augiem. Krūmus vajadzētu stādīt tikpat dziļi, cik tie auguši līdz pārstādīšanai. Ja saknēm ir bojātas daļas, tās noteikti jānogriež, bet, ja sakne ir gara, noteikti nevajag to saīsināt un stādīt, ielokot to. Pēc stādīšanas augsni nevajag mēslot, jo saknes ir jutīgas pret tiešu saskari ar minerālmēsliem. Kūtsmēsli un trūdvielām pārbagātas augsnes palielina risku augiem saslimt ar sakņu vīti jeb verticilozi.

Pirmajā gadā vēlams stādiņus “palutināt” ar ātri šķīstošo kristalonu 18-18-18

Iespējamie Smiltsērkšķu produkti: Smiltsērkšķu konfekte, Smiltsērkšķu garšviela, Smiltsērkšķu Sīrups, Smiltsērkšķu eļļa, Smiltsērkšķu vīns, Kaltēti smiltsērkšķi, Smiltsērkšķu saldējums.

Informācija no SIA “Amberfarm”. Tālrunis: +371 22021166, Andrejs Nika info@amberfarm.lv http://www.amberfarm.lv

Ja Jums ir vairāk interese par smiltsērkšķu audzēšanas īpatnībām, sazinieties ar Apes novada uzņēmējdarbības speciālisti Baibu Vadoni e pastā baiba.vadone@ape.lv vai pa tālruni  29436225, varam izsūtīt Jums prezentācijas materiālu no semināra.

Baiba Vadone
Uzņēmējdarbības speciāliste

 

Dalīties:
28. janvāris, 2019, Madara Tjuksa
lveerudeen

Gaisa temperatūra Apē

Rakstu arhīvs