19.04.plkst.18:00 Apvienotā Apes novada domes, Smiltenes novada domes un Raunas novada domes sēde

21.04.plkst.14:00 Finanšu un tautsaimniecības komitejas sēde

29.04.plkst.14:00 Domes kārtējā sēde

Saistītie raksti

Amatnieki tiekas kontaktu veidošanas pasākumā Vastseliinā projekta “COOP Local”  ietvaros

Print Friendly, PDF & Email

 

 

28.februārī un 1.martā gan latviešu, gan igauņu amatnieki no partneru teritorijām – Apes un Smiltenes novadiem Latvijā un  Repinas, Vastseliinas, Setomaa teritorijām Igaunijā, tikās kopīgā kontaktu veidošanas pasākumā un piedalījās biedrības “Vastseliinas rokdarbu asociācija” veidotajās darbnīcās, apguva dažādas jaunas tehnikas, guva ierosmes, jaunas pieejas, savas darbības dažādošanai, kā arī  “padižojās” ar saviem darbiem un aplūkoja citu kolēģu radītos darbus.

Vastseliinas biedrības dāmas lepojas ar milzīgu pieredzi un veiksmes stāstiem tekstilmozaīkas darbu veidošanā. Igaunijas 100-gades ietvarosar viņu līdzdalību ir radīti 100 tekstilmozaīkas darbi kā veltījums savai valstij jubilejā, kā arī izdota grāmata, kurā iespējams apskatīt visus šos darbus un to autores. Kā nākamais solis ir amatnieču ideja vienoties visām trijām Baltijas valstīm un uz Baltijas ceļa jubileju radīt jaunus tekstilmozaīkas darbus, kas saistīti ar Baltijas ceļa tēmu. Līdz ar to arī mūsu dalībniecēm šajā kontaktu veidošanas pasākumā tika dota šī iespēja radīt mazas tekstilmozaīkas gleznas, kas kalpos kā ierosme Baltijas ceļa tekstilmozaīkas izstādei.

Tā pat pasākuma dalībnieces guva ieskatu tekstilapdrukas dažādajos veidos un metodēs gan ar klucīšu tehniku, gan ar trafaretiem, gan izmantojot spalvas, lapas un citus materiālus. Šī bija iespēja ļauties fantāzijai, atklāt dažādu krāsu kombinācijas un rakstus. Un visbeidzot – apguva kā izgatavot tradicionālus lellīšu magnētus. Ja no sākuma likās, ka šis būs pats vienkāršākais darbiņš, tad beigās izrādījās, ka tomēr nepieciešamas instrukcijas un atbalsts no zinošajām biedrības dāmām, kuras soli pa solim šo procesu atviegloja. Kopumā visas dalībnieces atzina, ka darbošanās bijusi vērtīga, kopā būšana – iedvesmojusi uz turpmāku radošu darbošanos.

Turpinājumā devāmies uz Vastseliinas ģimnāziju un tikāmies ar darbmācības skolotāju Geenart Nagel. Viņa vadībā darbmācības kabinetā norisinājās apmācības darbam ar stiklu pieaugušajiem – tika veidotas stikla vitrāžas, un lampu abažūri no stikla. Uzzinājām, ka pieaugušo grupas tikšanās notiek vienu reizi nedēļā. Tā pat skolotājs minēja, ka laipni aicināti pievienoties arī citi interesenti, tikai jārēķinās, ka ja grib strādāta ar kvalitatīvu stiklu – tas jāsagādā pašiem.  Kā uzzinājām ir 10 stikla griešanas veidi, un ja, no skata liekas, ka darbs neaizņem daudz laika un pūļu, tad tas ir ļoti mānīgi. Tā pat ir ļoti grūti sagādāt kvalitatīvu krāsaino stiklu, līdz ar to šis darbs ir salīdzinoši ar dārgām izmaksām. Skolotājs ir vietējā mēroga slavenība, guvis dažādus atzinības rakstus gan par darbu ar skolēniem, gan arī kā amatnieks. Pārsteidzoša ir darbnīcās radītā kārtība un instrumentu izvietojums – par visu ir padomāts, lai ir ērti, praktiski un viegli strādāt. Tā pat skolotājs lepojas ar savu pieeju skolēnu darbmācība stundu vadīšanā. Audzēkņi apgūst gan stikla, gan koka izmantošanu savu darbu radīšanai jau no pirmās klases. Radītie darbi ir mākslinieciski interesanti un prasa no jauniešiem izdomu, kā arī milzīgu darba ieguldījumu. Skolotājs skaidro, ka ar saviem skolēniem regulāri piedalās dažādos skolēnu firmu tirdziņos, kas kalpo arī par motivāciju bērniem censties un strādāt kvalitatīvi.

Dienas noslēgumā Vasekojas viesu mājā kontaktu pasākuma dalībnieki tika aicināti iepazīstināt ar sevi un saviem radītajiem darbiem, notika diskusijas un Vastseliinas pārstāvji uzrunā aicināja domāt par aktivitātēm, kas vērstas uz sadarbību arī pēc projekta, nepazaudējot jau izveidojušos kontaktu bāzi.

Nākamajā dienā, pasākuma dalībnieki devās uz Vana-Vastseliina pili, kurā guva izglītojošu ieskatu ne tikai pils muzeja darbībā un piedāvātajās aktivitātēs, bet arī iespējās dažādot jau esošo piedāvājumu, attīstot dažādus blakus virzienus, specializētas tūres, vietējo ražojumu izmantošanu un sadarbību ar amatniekiem un mājražotājiem.  Noslēgumā jāsecina – arī šis kontaktu pasākums bija iespēja smelties zināšanas, pieredzi, iedvesmu, kā arī satikt savus domubiedrus, kolēģus, un uzsākt plānot nākamās tikšanās jau ārpus projekta aktivitātēm.

Projekta “COOP Local”  ietvaros arī turpmāk notiks dažāda veida semināri. Aicinām sekot līdzi informācijai Apes novada mājas lapā, sociālajos tīklos un informatīvajā izdevumā “Apes novada Ziņas”, pieteikties un piedalīties.

Projekta aktivitātes tiek organizētas INTERREG Igaunijas – Latvijas pārrobežu sadarbības programmas projekta Nr. Est-Lat14 “COOP Local” (“Pārrobežu sadarbības veicināšana vietējiem pārtikas produktu ražotājiem un amatniekiem pierobežā”) ietvaros.

Šis raksts atspoguļo autora viedokli. Programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu.

Daiga Bojāre
Apes novada domes projektu vadītāja 
Dalīties:
4. marts, 2019, Madara Tjuksa
lveerudeen