17.10. plkst.10:00 Finanšu un tautsaimniecības komitejas sēde

24.10. plkst.14:00 Domes kārtējā sēde

Saistītie raksti

Par parakstu vākšanu Latvijā

Print Friendly, PDF & Email

 

 

Parakstu vākšana ir viena no iespējām, kā vēlētāji Latvijā var piedalīties lēmumu pieņemšanas procesā. Parakstu vākšana tiek rīkota trijos gadījumos – likumprojekta vai Satversmes grozījumu projekta ierosināšanai, tautas nobalsošanas ierosināšanai par apturētu likumu, kā arī tautas nobalsošanas ierosināšanai par Saeimas atsaukšanu. 

Likumprojekta vai Satversmes grozījumu projekta ierosināšanai ir izveidojama iniciatīvas grupa, kurai iecerētais likumprojekts vai Satversmes grozījumu projekts ir jāreģistrē Centrālajā vēlēšanu komisijā. Iniciatīvas grupu drīkst izveidot politiskā partija vai politisko partiju apvienība, kā arī ne mazāk kā 10 vēlētāju izveidota biedrība. Lai likumprojektu vai Satversmes grozījumu projektu varētu iesniegt Centrālajā vēlēšanu komisijā, tā atbalstam 12 mēnešu laikā no tā reģistrēšanas dienas jāsavāc ne mazāk kā vienas desmitās daļas vēlētāju parakstu. Vairāk>>

Infografika “Likumu ierosināšana”

Ne mazāk kā vienai desmitajai daļai vēlētāju ir tiesības iesniegt Centrālajai vēlēšanu komisijai ierosinājumu rīkot tautas nobalsošanu par Saeimas atsaukšanu. Saskaņā ar Satversmes 14.pantu šo tiesību vēlētāji nedrīkst izmantot gadu pēc Saeimas sanākšanas, gadu pirms Saeimas pilnvaru beigām, Valsts prezidenta pilnvaru pēdējo sešu mēnešu laikā, kā arī agrāk par sešiem mēnešiem pēc iepriekšējās tautas nobalsošanas par Saeimas atsaukšanu. Vairāk>>

Infografika “Saeimas atsaukšanas ierosināšana”

Satversme paredz, ka Valsts prezidents uz diviem mēnešiem var apturēt Saeimā pieņemta likuma publicēšanu. Likuma publicēšanu apturēt Valsts prezidentam var pieprasīt arī ne mazāk kā viena trešā daļa Saeimas deputātu. Pēc likuma publicēšanas apturēšanas Centrālajai vēlēšanu komisijai ir jāuzsāk parakstu vākšana tautas nobalsošanas ierosināšanai par likuma atcelšanu. Vairāk>>

Infografika “Tautas nobalsošanas ierosināšana par apturētu likumu”

 

Noderīgi!

Likums “Par tautas nobalsošanu, likumu ierosināšanu un Eiropas pilsoņu iniciatīvu”

Iniciatīvas, par kurām notiek parakstu vaķšana

Arhīvs: Iniciatīvas, par kurām parakstu vākšanas noslēgusies vai kuru reģistrēšana atteikta

 

Infografika “Vēlētāju likumdošanas iniciatīvas” (458.15 KB)

Aplūko infografiku (671.85 KB)

 

Arhīvs

Līdz 2012.gadam notikušo parakstu vākšanu rezultāti

 

Papildus

Kopš 2012.gada Latvijas pilsoņiem ir iespēja piedalīties arī Eiropas Savienības ietvaros rīkotajās parakstu vākšanās un atbalstīt Eiropas pilsoņu iniciatīvas. Vairāk par šo iespēju var uzzināt Eiropas Komisijas mājaslapā, sadaļā “Eiropas pilsoņu iniciatīva”.

 

Dalīties:
14. maijs, 2019, Madara Tjuksa
lveerudeen

Gaisa temperatūra Apē

Rakstu arhīvs