19.04.plkst.18:00 Apvienotā Apes novada domes, Smiltenes novada domes un Raunas novada domes sēde

21.04.plkst.14:00 Finanšu un tautsaimniecības komitejas sēde

29.04.plkst.14:00 Domes kārtējā sēde

Saistītie raksti

“Coop local” – semināri, tirgi un pieredzes brauciens

Print Friendly, PDF & Email

 

 

Projektā “Coop Local” arī jūnijā notikušas vairākas aktivitātes.

5. un 6.jūnijā Apē notika dārzeņu, garšaugu un stādu ražotāju un pārstrādātāju seminārs. Pirmajā dienā tikāmies ar Latvijas dārzeņkopju asociācijas “Latvijas dārznieks” eksperti Mārīti Gailīti un runājām par inovācijām dārzkopības jomā, kā arī integrēto augu aizsardzību praksē. Klātesošie ne tikai ar interesi klausījās lektores stāstījumā un raudzījās bilžu materiālā, bet arī uzdeva daudzus sev nozīmīgus un svarīgus jautājumus, saņemot uz tiem izsmeļošas atbildes. Daži pat steidza izmantot iespēju un konsultēties ar pieredzējušo eksperti individuāli. Tā pat dzirdējām Sintijas Ilsjānes pieredzes stāstu par darbu piemājas saimniecībā “Igaunīši”, zemeņu audzēšanu un citu darbības sfēru izmēģināšanu un meklēšanu. Saimniece aizrāva ne tikai ar savu entuziasmu, izsmeļošo stāstu un pieredzi, bet arī ar sarūpētajiem našķiem no savas saimniecības – zemenēm. Noslēdzoties dienas aktivitātēm klātesošie uzņēmēji atzina, ka šādi pieredzes stāsti ir pamācoši, iedvesmojoši un enerģētiski uzlādējoši. Otrā dienā devāmies uz Purakalnu ģimenes saimniecību z/s “Vosukalni” un uzzinājām gan par kartupeļu audzēšanu, gan arī par graudkopību, nozares tendencēm un to, kas ir tas, kas ierobežo un aizkavē kartupeļu realizāciju šeit pierobežā, tāpat saimnieki izrādīja savu tehnisko bāzi, par kuru neviltoti interesi izrādīja igauņu kolēģi. Kā nākamo apmeklējām z/s “Kotes” un uzzinājām par aso piparu, ābolu, bioloģisko kviešu, auzu un griķu audzēšanu. Saimnieks Arvis ne tikai dalījās savā pieredzē kā uzsācis ābeļu audzēšanu, un ar kādiem izaicinājumiem jāsaskaras ābeļdārza īpašniekam, bet arī rādīja praktiskus piemērus kā nepieciešams ābelītes apkopt. Šajā procesā uz mirkli iesaistītās arī klātesošie semināra dalībnieki, atzīdami, ka šie padomi noderēs arī savās saimniecībās. Tāpat degustācijai tika doti gan sarkanie asie pipari, gan arī zaļie un dzeltenie pipari eļļā. Kā atzina saimnieks, piparu bizness kļūst arvien populārāks un pieprasījums ir liels, tikai šobrīd trūkst resursu, lai to pilnveidotu. Noslēdzoties semināra izbraucienam, viesojāmies z/s “Miķeļi” kokaudzētavā pie darbīgās Gailīšu ģimenes. Šeit varēja skatīt kā no neliela stādiņa, aprūpēts un apmīļots, stāds pieaug. Saimniekam nepārprotami piemīt inženiera talants, jo ir izgudroti dažādi aparāti lai atvieglotu gan laistīšanu, gan ravēšanu. Par saimniecībā izmantotajām tehnoloģijām lielu interesi un daudz jautājumu uzdeva arī igauņu kolēģi. Mēs droši varam teikt, ka mums ir ar ko lielīties un lepoties, tāpēc paldies atsaucīgajiem mūsu uzņēmējiem par iespēju viesoties viņu saimniecībās.

 

8.jūnijā visi interesenti, mūsu draugi un atbalstītāji, kā arī pircēji tika laipni sagaidīti “IGAUNIJAS – LATVIJAS PIEROBEŽAS DIENĀ” Kalnciema Kvartālā, Rīgā. Tur andelējās ne tikai mūsu Apes novada amatnieki – Vineta Meistere un Anda Sutugova, Ilze Āboliņa, SIA “Zīle-Zīle” un biedrības “Radošo ideju centrs” darbīgās sievas Anda Plaumas vadībā, bet arī Smiltenes, Repinas, Voru un Setomaa amatnieki un mājražotāji. Interesentiem dienas laikā bija iespēja piedalīties radošajā darbnīcā kopā ar floristi Dinu Semjonovu “Pīti, vīti, mezgloti svētku dekori”. Lustīgu un kustīgu šo dienu jau no paša rīta iesāka Apes tautas nama kapela, apstaigājot un apdziedot tirgotājus, kā arī aicinot uz dančiem tirgus apmeklētājus. Jāsaka, ka šeit nebija neviena vienaldzīgā un pat tirgotāji paši, gan tūristi un patstāvīgie tirgus apmeklētāji šūpojās dziesmu rimos un piesita kāju deju soļos. Īpaši izcēlās mūsu draugi no Setomā, jo nemitīgi griezās deju virpulī, tādējādi atbalstot gan savus muzikantus, gan mūsu kapelu un dziedātājus. Turpinājumā kultūras programmā ar skaļu un lepnu saucienu “Labi dzīvot pierobežā!”, dzirdējām stāstu par Coop local projektu un tiem amatniekiem un mājražotājiem, kas ieradušies uz tirdziņu, klausījāmies kapelas dziesmas, dzirdējām skanīgās bērnu vokālās grupas balsis, solistu dziedājumus, klausījāmies Setu muzikantu spēlē uz garmoškas un vijoles, un bērnu stundā tikāmies ar Citronmeiteni un Salātlapiņu, lai noskaidrotu kā iespējams sasmīdināt skābo Citronmeiteni. Noslēgumā mēs visi kopīgi vienojāmies, ka pierobežā dzīvot un strādāt tas ne tikai ir izaicinājums, bet arī gods un lepnums, jo mēs katrs mīlam to vietu, no kuras nākam.

15.-16.jūnijā mūsu novada amatnieki piedalījās Vastseliinas gadatirgū, Igaunijā. Laiks lutināja gan tirgotājus, gan pircējus, tādēļ varēja kārtīgi izbaudīt tirgus atmosfēru.

 

Līdz ar jūnija aktivitātēm projekts “Coop Local” ieiet noslēdzošajā fāzē, jo īstenotas lielākā daļa projektā plānoto aktivitāšu. Līdz ar to tiem uzņēmējiem un interesentiem, kuri vēl nav vai nu paspējuši, vai uzdrošinājušies piedalīties projekta pasākumos, aicinājums sekot līdz projekta aktualitātēm un piedalīties, jo tikai tas ko mēs esam dzirdējuši, redzējuši, piedzīvojuši virza mūs tālāk uz jaunu mērķu un sapņu piepildījumu.

Turpinoties aktivitātēm aicinām Apes novada ogu un augļu audzētājus un pārstrādātājus pieredzes braucienā uz Igauniju 23. un 24.jūlijā. Tā kā vietu skaits ir ierobežots, lūdzam pieteikt savu dalību braucienam līdz 12.jūlijam, sazinoties ar projektu vadītāju Daigu Bojāri, tel. 64307213 vai mob.tel.28690844, e-pasts: daiga.bojare@ape.lv.

 

Aktivitātes tiek organizētas INTERREG Igaunijas – Latvijas pārrobežu sadarbības programmas projekta Nr. Est-Lat14 “COOP Local” (“Pārrobežu sadarbības veicināšana vietējiem pārtikas produktu ražotājiem un amatniekiem pierobežā”) ietvaros.

Šis raksts atspoguļo autora viedokli. Programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu.

 

Daiga Bojāre
Apes novada domes projektu vadītāja
Dalīties:
1. jūlijs, 2019, Madara Tjuksa
lveerudeen