Saistītie raksti

Apes novada uzņēmēji iedvesmojas !

Print Friendly, PDF & Email

 

 

Š.g. 5. novembrī Apes novada dome organizēja braucienu novada uzņēmējiem uz Ziemeļlatgali un kopīgi devās iepazīt pierobežas zonas lielākus un mazākus saimniekus, kas aktīvi darbojas un dažādo savu uzņēmējdarbību, rodot jaunas iespējas savā saimniecības attīstībā.

Jau agrā rīta stundā vairāk kā 30 Apes novada aktīvos cilvēkus uzņēma z/s ’’Sopuļi’’ Litenē. Ar lielu prieku un entuziasmu saimnieks Gunārs Ciglis izrādīja savu senlietu krātuvi un glabātavu.. Par Litenes simbolu tiek dēvēts ritenis, tāpēc Gunāra Cigļa senlietu muzejā skatāma arī velosipēdu un citu spēkratu ekspozīcija plašā klāstā. Viņa ekspozīcija skatāma arī Litenes muižas šķūnī. Saimnieka senlietu klāsts ir neticami bagāts,  kas varētu būt interesants katram un ilgi skatāms.

Mūs gaida jau nākamā saimniecība, kas atrodas Susāju pagastā. Mēs viesojāmies bioloģiskajā saimniecībā „Mieriņi”, kas ir lauku saimniecība pļavas un meža vidū. Tīrajos Latgales laukos tiek audzēti bioloģiski dārzeņi un lopi. Miera pilna Latgales ainava ieskauj bioloģisko saimniecību „Mieriņi”. Papildu bioloģiskās gaļas produktiem saimniecība piedāvā arī latviešu gadskārtu svinības, nodarbības dabā, pirts pakalpojumus un telšu vietas. Savukārt, pieminot saimniecības „Mieriņi” apciemojumu neatņemama ir otra saimniecība – „Rūči”, kas atrodas viena otrai blakām, turklāt interesanti ir tas, ka abu saimniecību saimnieki ir brāļi, kas savu saimniecisko darbību attīstījuši pēc mācībām, atgriežoties dzimtajās Latvijas ārēs. ‘‘Rūčos’’ acis priecē truši, kuri saimniekam ir vairāk kā 400, kas izvietoti speciāli tiem piemērotās trušu būdās, kas veido mazo trušu pilsētiņu. Ar projekta atbalstu šeit izveidota kautuve, kas savu izaudzēto trušu un putnu produkciju ļauj kvalificēti apstrādāt, vajadzības gadījumā arī sasaldēt. No abām saimniecībām, iepriekš piesakoties, var iegādāties tur saražoto produkciju – olas, truša un jaunlopa gaļu, kā arī sezonas dārzeņus. Prieks par jaunajiem uzņēmīgajiem cilvēkiem, kas savas zināšanas iegulda saimniekošanā laukos.

Tālāk devāmies uz Rekavu  pie saimnieka, kas pārstrādā sulas, izmantojot dažādus augļus un dārzeņus. Pagaidām šis ir tikai kā pakalpojums, lai gan pašam saimniekam pieder arī 3 ha ābeļdārzs. Nākotnē ir plāns attīstīt sukāžu ražošanu.

Viļakā atrodas z/s ’’Kotiņi’’, kur saimnieko Ločmeļu ģimene. Saimniecība ir viena no lielākajām sēklaudzētavām Latvijā – pagājušajā gadā pavisam saražoti 3226 tonnas sēklu. “Kotiņos” sākuši saimniekot 1992. gadā, kad iesēti pirmie 12 ha mieža. Līdz 2000. gadam Ločmeļu ģimene apsaimniekojusi 360 ha, viss saražotais ticis pārstrādāts uz vietas. Naudas bijis maz, darba daudz, un nācies pieņemt lēmumu – strādāt pēc jaunākajām tehnoloģijām vai nestrādāt vispār.

Šobrīd ’’Kotiņi’’ nodarbojas ar graudaugu un pākšaugu audzēšanu, sēklu ražošanu. Papildus nodarbojas ar nerafinētās rapšu eļļas, miežu grūbu, putraimu, pērļu grūbu, pupu miltu, kviešu/miežu miltu, šķeltu pupu ražošanu. Zemnieku saimniecība dod prakses vietas Malnavas koledžas studentiem. Graudus realizē abiem sadarbības partneriem – “ScandAgra” un “BalticAgro”.

Rolands uzskata, ka vietējām pupām ir liels potenciāls un laba noieta iespēja, tāpēc lauka pupas saimniecībā audzē vairāk nekā 15 gadus, un to platība šogad sasniegusi jau 400 hektārus.

“Audzēju, jo Anglijā noskatīju, ka viņi sojas vietā izmanto pupas,’’ tā teic ’’Kotiņu’’ saimnieks.

Starp veiksmīgiem saimniekiem ar lielu pieredzi, pamanījāmies atrast arī kādu nelielu amatnieku – jaunieti, kas savu darbību redz laukos, nepārtraukti mācoties un radot ko jaunu. Andris Ločmelis mūs sagaidīja savā amatnieka darbnīcā Balvu novada Briežuciemā.Te top ādas maki, jostas, somas un  citi aksesuāri, ko pats amatnieks realizē ar sociālo portālu starpniecību, tirgojot tos ’’Etsy shop’’, kas ļauj dzīvot sev tīkamā vietā un ražot pašam.

Koka gudrību darbnīca Rugājos bija pēdējā šīs dienas pieturvieta, un tā  mūs rosināja paskatīties uz koku ar citām acīm, tā ir citāda uzņēmējdarbība kā ikdienā. Juris Bleiders mūs rosināja iepazīt koku no sava redzesloka, caur druīdu horoskopu, caur sajūtām paņemot rokās apsi , kļavu , liepu vai ozolu,.

Viena kopīgi pavadīta novada uzņēmēju diena, kas liek saprast, ka mēs, latvieši, jebkurā Latvijas vietā esam gudri, stipri, attapīgi, varoši un daroši!

Mums nekad nekas nav par daudz, nav nekā nevajadzīga un lieka – šos vārdus gribas teikt tādēļ, ka saņēmām vairāk kā 30 pieteikumus, kas vēlējās piedalīties braucienā. Mūsu novada uzņēmējiem interesē viss, kas saistās ar saimniekošanu, viņi nekad nestāv uz vietas. Ne velti vārds uzņēmējdarbība sevī ietver darbību!

 

Darbīgajiem cilvēkiem vēlam veiksmi, jaunas idejas un lai viss ieplānotais piepildās!


Baiba Vadone

Apes novada uzņēmējdarbības speciāliste

 

 

 

Dalīties:
14. novembris, 2019, Ligita Pujiņa
lveerudeen

Gaisa temperatūra Apē

Rakstu arhīvs