20.05.
Finanšu un tautsaimniecības
komitejas 5.sēde

27.05.
Domes kārtējā 6.sēde

 

 

 

Saistītie raksti

Stikla apstrādes darbnīca Virešos

Print Friendly, PDF & Email

 

 

Divu dienu ietvaros,  23. un 24.oktobrī, Virešos bija iespēja ne tikai izzināt visu par un ap stiklu un stikla apstrādi, bet arī izmēģināt to praktiski “Stikla apstrādes darbnīcā” kopā ar mākslinieci Martu Ģibieti.

Pirmajā dienā māksliniece sniedza īsu ieskatu stikla apstrādes vēsturē un veidos, kā arī ierādīja kā griežams logu stikls. Šajā dienā dalībniecēm tika uzdots uzdevums uzzīmēt skici objektam, ko vēlas izveidot no stikla un darbs ar griešanu varēja sākties. Ja sākotnēji dāmas nedaudz baidījās un grieztās līnijas neizdevās tieši tā kā vēlētos, tad ietrenējot roku pēc laika jau stikla knikšķēšanu nolaužot pavadīja sajūsmas saucieni. Izaicinājums bija arī baltajam logu stiklam pievienot krāsaino stiklu vai krāsas, kā arī piekariņu, jo tas viss bija jānostiprina ar nelielu līmes kārtiņu, lai liekot krāsnī, nekas neizkustētos un saglabātu vēlamo formu. Radošumam šajā sadaļā nebija robežu – tika radīta pūcīte, zvaigznīte, spāres, eņģelītis, lapiņa u.c. Turpinājumā dāmas no logu stikla kā pamata radīja dažādus auskariņus, kuloniņus vai cita veida aksesuārus. Un šeit atkal katras iztēlei un radošumam daudz un dažādas izpausmes gan formu, gan tehnikas ziņā. Dienas noslēgumā ar mākslinieces palīdzību visi darbiņi tiek ielikti biedrības “Piegauja” jauniegūtajā krāsnī, kura tad arī pirmoreiz tiek ieslēgta, lai jau pēc divpadsmit stundām skatītu rezultātus. Jāsaka, ka krāsns atvēršana atgādināja Ziemassvētkus un dāvanu saņemšanu, jo tas mirdzums, nepacietība un vēlme ieraudzīt rezultātu dāmu acīs bija tik patīkams un, pārsteigums, kad ieraudzīja savus darbiņus, cik skaisti sanākuši, prieks un gandarījums – neizmērojams. Bet paveiktais ir iemesls tupināt iesākto, kā saka “āķis lūpā” un dāmas gatavas arī otrajā dienā apgūt jaunas zināšanas.

Šajā reizē darbošanās notiek ar līdzpaņemto pudeļu stiklu – zaļš, zils, caurspīdīgs– dažādu nokrāsu un biezuma. Pirmais, kas jāapgūst, kā pareizi no pudeles izveidot trauciņu vai sagatavi glāzei, pārgriežot pudeli uz pusēm. Process kā izrādās nav viegls – daudzas pudeles plīst kā vēlams, tomēr daudzas plīst arī nevēlamajā virzienā, bet dāmas ir apņēmības pilnas panākt sev tīkamu rezultātu. Šajā procesa sadaļā mācās arī pareizi noslīpēt pudeļu maliņas ar stikla slīpmašīnu vai smilšpapīru. Un, protams, turpinājumā – radošā darba procesā tiek radīti daudzi skaistuma priekšmeti no tik dažādā un krāsainā pudeļu stikla. Krāsns tiek piepildīta jau otro reizi – un paraugam tiek ieliktas arī divas veselas pudeles, lai izkausētu pudeļtraukus. Noslēgumā visas dalībnieces atzīst – darbs ar stiklu ir aizraujošs, un jau ir padomā daudz dažādu ideju, kuras vēlētos realizēt.

Liels paldies mūsu iedvesmotājai māksliniecei Martai Ģibietei par dalīšanos savās zināšanās gan stikla apstrādē, gan jaunās stikla kausējamās krāsns izmantošanā!

Aicinām sekot līdz turpmākajai informācijai par projekta aktivitātēm gan mājaslapā: http://www.apesnovads.lv, gan sociālajos tīklos, gan informatīvajā izdevumā “Apes novada ziņas”.

   Projekts “Act Local” tiek līdzfinansēts no Centrālās Baltijas jūras reģiona programmas 2014. – 2020.gadam.

 

Daiga Bojāre, Apes novada domes projektu vadītāja

Dalīties:
6. novembris, 2020, Līga Solosteja
lveerudeen