Saistītie raksti

Barikādēm 30

Print Friendly, PDF & Email

 

Ape

Katru jauno gadu Apē mēs iesākam ar Barikāžu atceres dienu, kurai šogad aprit 30 gadi.

Paldies Ilzei Sproģei, un Edītei Dauškanei , kuras ir vākušas un glabājušas informāciju par barikāžu laiku un  daudzus gadus šo notikumu ir veidojušas Apes pilsētā. Paldies bibliotēkas darbiniekiem par savāktajām vēsturiskajām liecībām, stāstiem notikumiem, kurus lasot varam atsaukt atmiņā šo laiku un veidot jaunus stāstus.

Vairāki desmiti apeniešu un viņu ģimenes bija tie stiprie cilvēki, kuri nenobijās, bet cēlās un gāja aizstāvēt savu zemi. Nezinot, uz kurieni iet un vai atgriezīsies. Gāja pret karaspēku ar gara spēku. Mēs arī šodien sakām jums paldies, ka palīdzējāt nosargāt mūsu zemi Latviju, tās brīvību! Pieminēsim arī tos daudzos, kuri šodien vairs nav kopā ar mums.

20. janvārī Apes pilsētā tiks aizdegti piemiņas ugunskuri, skanēs patriotiska mūzika un apaļajās stundās būs dzirdami Brīvības stāsti.

Izveido arī Tu savu Brīvības stāstu un atsūti uz e-pastu ilva.sare@ape.lv . Mēs vēlamies apkopot mums pieejamo informāciju par barikādēm  un izveidot izstādes stendu kā paliekošu vēstures liecību par šo laiku.

Izstāsti savu stāstu savai ģimenei.

Ieliec arī savu malkas pagali  piemiņas ugunskurā un aizdedz svecīti savas mājas logā!

 “Lai šajā zemē mūžam skan

Ir mūsu valoda, ir dziesmas,

Mums māci novērst visas briesmas,

 Mums māci staigāt ceļus tos,

Kas cauri negaisiem un vētrām

Ved tautu gaišos aizmūžos.”

Lai šie dzejnieka Leonīda Breikša vārdi mūs pavada arī šajās dienās, kad atzīmējam 1991. gada Barikāžu atceres dienu.

Apes tautas nama vadītāja Ilva Sāre

 

Gaujiena

1991.gada 13.janvārī Daugavmalā notika Vislatvijas manifestācija ar 500 000 cilvēku, kurā piedalījās arī gaujienieši.
13.janvāra vakarā Rīgā sāka celt barikādes. Gaujienieši nolēma – nevar palikt malā. No Gaujienas tika organizēti trīs braucieni, vairāk nekā 30 cilvēku. Gaujienieši apsargāja pie Oškalna, Deglava tiltus un telefona centrāli Dzirnavu ielā. Atmosfēra likās diezgan nomācoša un nemierīga, jo apkārt braukāja „Omon” vienības, taču dažiem tā likās pacilāta, vienreizēji draudzīga. Pārtika barikāžu dalībniekiem lielākai daļai bija paņemta no mājām. Jānis Sēkliņš no savas saimniecības atvēlēja puscūku, ko sagatavoja 26.arodvidusskolā. Bija sagādāta arī malka, lai saltajās nakts stundās varētu sasildīties pie ugunskuriem. Visdraudošākie bija vakari un naktis, jo “omonieši” gribēja barikāžu dalībniekus izprovocēt. Tikpat draudīgi bija tad, kad notika apšaude Bastejkalnā. Mājinieki savējos atbalstīja un sekoja līdzi notikumiem televīzijā. Lai gan tuvinieki uzraucās, tomēr saprata situāciju un nepārmeta neko. Arī šodien barikāžu dalībnieki nenožēlo savu dalību barikādēs, jo izjustā kopības sajūta ļāva noticēt atgūt neatkarību un brīvu Latviju un, ja būtu nepieciešams, tad darītu to arī šodien.
Šogad 20.janvārī, kopš šī notikuma, aprit 30 gadi. Lai atcerētos neseno pagātni un pieminētu ikvienu, kas šajā laikā piedalījās barikādēs, tiek aicināts ikviens aizdegt svecīti savā mājas logā un sev vēlamā laikā Gaujienas kapos barikāžu aizstāvju atdusas vietās, tādā veidā godinot arī tos, kas vairs nav starp mums (Agris Leoskis, Edvīns Koks, Ēriks Strazdiņš, Edgars Antapsons, Jānis Sēkliņš).
P.s. Foto no 2011.g. un 2016.g. Barikāžu atceres pasākumiem Rīgā. Attēlos redzami gaujienieši, kas piedalījās barikādēs.

Trapene

Domās par Latviju!

2021. gada janvārī apritēs 30 gadi, kopš janvāra barikādēm, kad Latvijas neatkarības atbalstītāji aizstāvēja valsts brīvību pret militārām akcijām un neatkarības pretiniekiem.

Šajās trauksmainajās janvāra dienās pirms 30 gadiem pie ugunskuriem, pie betona bloku grēdām un smagās tehnikas izveidotajiem nocietinājumiem, pie stratēģiski nozīmīgo objektu durvīm pulcējās tūkstošiem aizstāvju, īstais barikāžu dalībnieku skaits ir daudz lielāks – gandrīz visa tauta.

Tie bija tie – kas uz barikādēm pavadīja savus tēvus, vīrus un dēlus, nezinot, vai viņi atgriezīsies;

– tie , kas palika mājās kopt lopus un uzturēt saimniecību, kamēr citi piederīgie devās uz Rīgu;

– tie, kas viņiem gādāja ēdienu un dzērienu;

– tie, kas nevarēja ierasties, bet dzīvoja līdzi – tie visi bija barikāžu dalībnieki.

Ik gadu tiek pieminēti Latvijai tik svarīgie un nozīmīgie notikumi, kas risinājās 1991. gadā Rīgā barikāžu laikā.

Iepriekšējos gados mēs šo dienu pieminējām pie simboliska ugunskura parkā, kur barikāžu dalībnieki mums pastāstīja par tā laika notikumiem, kā arī skatījāmies dažādas videofilmas ar aculiecinieku uzņemtiem kadriem, aplūkojām fotoizstādes, kurās varēja arī atpazīt pašus trapeniešus.

Šogad pieminot barikāžu aizstāvjus, aicinām iedegt svecītes savu māju logos. Domāt labas domas!

 

Dalīties:
13. janvāris, 2021, Līga Solosteja
lveerudeen

Gaisa temperatūra Apē

Rakstu arhīvs