Saistītie raksti

Šogad aprit 30 gadu kopš janvāra barikādēm

Print Friendly, PDF & Email

 

 

2021. gada janvārī aprit 30 gadi, kopš 1991. gada janvāra barikādēm.

Barikādes bija nozīmīgs tautas pašapziņas un gribas izpausmes brīdis, kad cilvēki bija apņēmības pilni nosargāt savu zemi un brīvību. Tā bija nevardarbīgās pretošanās izpausme, masveidīga gatavība aizsargāties bez ieročiem, kad, Latvijas Tautas frontes aicināti, cilvēki izveidoja barikādes apkārt stratēģiski svarīgiem objektiem Rīgā un citur Latvijā. Pateicoties plašajai sabiedrības iesaistei, neatkarības pretinieku mēģinājums pārņemt varu izgāzās.

Atskatoties vēsturē –  janvāra notikumi pirms 30 gadiem

1.janvāris Pēc LKP rīkojuma Rīgas OMON ieņem preses namu, lai pārtrauktu preses drukāšanu.

4.janvāris Rīgā ierodas PSRS Iekšlietu ministrijas specialistu grupa, lai pārtrauktu pretpadomju aktivitātes.

7.janvāris Ar aizbildinājumu nodrošināt ikgadējo iesaukumu PSRS armijā, Latvijā ierodas Baltijas desanta karaspēka vienības.

10.janvāris Rīgā notiek Interfrontes mītiņš, kas prasa Godmaņa valdības atkāpšanos.

11.janvāris Ap 6000 cilvēku piedalās protestā pret Latvijas jauniešu iesaukšanu PSRS okupācijas karaspēkā.

12.janvāris Augstākās Padomes priekšsēdētājs Anatolijs Gorbunovs un Ministru Prezidents Ivars Godmanis Maskavā tiekas ar PSRS prezidentu Mihailu Gorbačovu, kurš apsola Latvijā neizmantot bruņotu spēku.

13.janvāris Padomju karaspēka īpašās vienības uzbrūk ļaužu apsargātam Viļņas TV tornim. Nogalināti 14, ievainoti aptuveni 1000. Manifestācija Daugavmalā, kur pulcējas pusmiljons iedzīvotāju, paužot atbalstu Baltijas valstu neatkarībai. Vecrīgā sāk veidot barikādes.

14.janvāris Rīgā iebrauc lauksaimniecības tehnika, ko izvieto ap stratēģiskiem objektiem.

15.janvāris OMON uzbrūk Rīgas sargiem Vecmīlgrāvī un uz Brasas tilta tiek nogalināts Roberts Mūrnieks, vairāki ievainoti.

20.janvāris Maskavā notiek 100 000 iedzīvotāju liela demonstrācija Baltijas valstu neatkarības atbalstam. Pēc pulksten 21 OMON iebrūk Iekšlietu ministrijas ēkā, tiek nošauti 5 miliči. Bastejkalnā tiek nošauts kinooperators Andris Slapiņš un vidusskolēns Edijs Riekstiņš, nāvīgi ievainots operators Gvido Zvaigzne. Vairāki citi ievainoti.

21.janvāris Vakarā, veicot barikāžu nostiprināšanu, nelaimes gadījumā gāja bojā barikāžu aizstāvis Ilgvars Grieziņš.

25.janvāris OMON uzbrukumu upuru bērēs pulcējās tūkstošiem pavadītāju un LR AP izsludināja Nacionālo sēru dienu.

Vecrīgas barikādes tika demontētas 1992. gada rudenī, ilgi pēc tam, kad PSRS 1991. gada septembrī bija atzinusi Latvijas pilnīgu neatkarību un bija panākta vienošanās par Krievijas Federācijas karaspēka izvešanu.

Apes novada dome saka paldies ikkatram novada iedzīvotājam, kuri toreiz atsaucās un devās uz Rīgu celt un apsargāt barikādes, lai saglabātu atjaunoto Latvijas neatkarību.

Nezaudēsim tā laika stipro ticību un apziņu savai valstij – Latvijai – arī šodien, to tālāk dodot mūsu bērniem un mazbērniem.

Atminoties barikāžu notikumus, aicinām šajās dienās aizdegt sirds siltu uguntiņu katram savā mājsaimniecībā.

Apes novada dome

 

Dalīties:
20. janvāris, 2021, Līga Solosteja
lveerudeen

Gaisa temperatūra Apē

Rakstu arhīvs