20.08 plkst.10:00 Finanšu un tautsaimniecības komitejas sēde

27.08 plkst.14:00 Domes kārtējā sēde

Raganu klintis

Iespaidīgās Raganu klintis atrodas Apē. Te apskatāmas gan vecās, gan jaunās Raganu klintis. Jaunās redzamas Vaidavas upes kreisajā krastā zem Pasta ielas, aptuveni 150 metrus uz austrumiem no Apes skolas, vecās – netālu no pilsētas kapiem.

Raganu klintis atrodas tieši Vaidavas krastā un stiepjas gandrīz visā upes garumā, ietiecoties tieši ūdenī. Smilšakmens klintis priecē ar skaistu gaiši rozā un gaiši dzeltenu krāsu. Klinšu austrumu galā izveidojusies neliela niša, ko veido vidēji spēcīgs avots, kas no seniem laikiem zināms kā teikām apvītais svētavots. Avots ar skaidru ūdeni iztek no vietas, kur Vaidavas upes smilšu klints krasts ir augsts un stāvs. Senāk vietējie ticējuši, ka tas ir veselības avots, jo daudzi to lietojuši dažādām acu slimībām. Bet, lai tas palīdzētu, avotam kaut kas bijis jāziedo, piemēram, drēbes, dzija vai kāda cita lieta.

Vārds klintīm dots no tiem laikiem, kad pie tām stāvējis raganas tēls, lai gan klīst arī leģendas, ka senos laikos te, pie avotiem, tiešām mājojušas raganas.

Pie klintīm pāri upei izveidots gājēju tiltiņš uz otru Vaidavas upes krastu, no kura Raganu klintis aplūkojamas visā to krāšņumā. No tā paveras brīnišķīgs skats uz neparastās krāsas klintīm.

Tās veidojošo smilšakmeņu vecums esot aptuveni 360 miljardi gadu. Uzskata, ka tie veidojušies devona periodā, upēm ieskalojot smiltis senajā jūrā. Par to liecina tādas atrastās bruņu zivju pārakmeņotās paliekas kā zobi un bruņu gabali, ko ieža slāņos atraduši ģeologi.

Acu avots Apes Raganu klintīs – veselībai, veļas velēšanai un raganībām

Raganas klinšu Acu avots savu nosaukumu guvis divu iemeslu dēļ. Pirmkārt jau tāpēc, ka tas izskatās pēc divām raudošām acīm – tie patiesībā ir divi avotiņi, kas izplūst Veco Raganu klinšu pamatnē. Avota ūdens ir dzidrs, taču par tā dzeršanu varētu mākt šaubas – lieta tāda, ka tas atrodas kapsētas piekājē. Tomēr ļaudis jau izsenis šo ūdeni veiksmīgi izmanto dažādu acu slimību ārstēšanai. Kādreiz te arī atstāja upuru dāvaniņas – monētas, prievītes. Klīst teikas, ka šī avota ūdeni senos laikos dzērušas un saimniecībā izmantojušas klintīs mītošās raganas. Ūdenī esot velēta raganu veļa. Netālu no acu avota atrodas vēl divi raganu vajadzībām izmantoti avoti – viens brūns un rāvains, kuru raganas dzērušas pašas, otrs dzidrs un garšīgs, kurā mazgāta veļa un ārstētas kaites. Šī avota ūdeni vietējie dzer joprojām un apbrīnojamā kārtā tas visu cauru gadu ir remdens. Stāsta, ka raganas esot apkārtnes ļaudis tā kaitinājušas un nerrojušas, ka ļaudis dažādi mēģinājuši tās no klintīm izsvēpēt, taču neveiksmīgi. Pat palīgā pieaicinātajiem mācītājiem raganas zinājušas teikt visus to grēkus un teikušas, ka tādiem grēciniekiem nav nekādas varas pār tām.

Avota apkārtnē ir daudz raganu pēdu – koku galotnēs redzamas raganu slotas, zālē raganu riņķi un raganu spļāvieni, bet kādas priedes stumbrā ir caurums, kas tiek saukts par raganas spoguli.

Ir leģenda par to, ka Veco Raganu klinšu malā atradusies katoļu baznīca, kurai negaisa laikā iespēris zibens un tā sabrukusi un iegāzusies Vaidavā. Kopš tā laika Apei nav savas baznīcas.

 

18. aprīlis, 2012, Ābolkalne Liene
lveerudeen

Gaisa temperatūra Apē

Rakstu arhīvs